Kategoriler

Tesbih

Tesbih

Dini manası dikkat çekmekle birlikte teşbihin tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Avcıların avlarının parçalarını dizmek için tercih ettiği ipe dizme, zamanla takı ve aksesuar olarak da kullanılabilen tesbih çeşitlerini ortaya çıkarmıştır.

Tesbihler özellikle namaz sonrası Allah’ın sıfatlarını saymak için kolaylık sağlayan bir araç olarak tercih edilmektedir. 11, 33 ve 99 gibi sayılarda Müslümanların kullandığı teşbihler, başka dinlerde de kullanılır.

Bu tür takıların insanları kötülüklerden koruduğu ve başarıya yardım ettiği düşünüldüğünden asırlardır kullanılmaktadır.

Tesbih Çeşitleri

İslam aleminde tesbihlerin birçok farklı çeşidi vardır. Bu çeşitleri ele alacak olursak;

  • Fukara tesbihleri,
  • Zengin tesbihleri,
  • Padişah tesbihleri,
  • Vükela tesbihleri,
  • Padişah tespitleri,
  • Vüzera tespitleri.

Tekkelerde kullanılan tesbihlerin tedavi ettiği düşünülürken, diğer küçük türlerin ise namazda tercih edildiği bilinmektedir. Tesbihler birçok ağaçtan yapıldığı gibi, kehribar ya da değerli taşlardan da yapılmaktadır.

Birçok kişi tesbih koleksiyonu yapar ve değerli taşlardan diğer taşlara kadar değişiklik gösteren çeşitlerle üretilir.

Tesbih Yapımında Kullanılan Malzemeler

Tesbihlerin kullanımı kadar üretildikleri malzemeler de oldukça önemlidir. Genelde ağaç grubu, fosiller, değerli taşlar, yarı değerli taşlar, fildişi, kemik gibi hayvan grubu ürünlerden üretilmektedir.

Mesela oltu taşıyla yapılan tesbihlerin zamanla parladığı ve daha iyi bir renge büründüğü bilinmektedir. Bu yüzden tesbih seven insanlara alınabilecek en güzel hediye tesbihlerdir. Bu ürünleri satın almak istediğinizde Vovebox size en iyi şekilde hediyelerini sunacaktır.

Kişiye Özel Tesbih

Kişiye özel olarak tasarlanacak teşbihlerle, bu aksesuardan vazgeçemeyenler için en iyi çözümleri sunabilirsiniz.

Özel malzemeler ve taşlardan üretilen tesbihlerle özellikle babanızı ve diğer sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz. Ancak bazı kişilerde tesbih hediyesi verilmesinin geri tepeceğini de unutmamak gerekmektedir. Kişiye özel hediye seçeneklerimiz arasında yer alan bu ürünle, birbirinden keyifli tasarımlar yaratarak, özel günlerde farklı bir hediye verebilirsiniz.

Değişik Malzemelerden Üretilen Tesbihler

Birbirinden şık ve kaliteli olan tesbih çeşitlerini satın alabileceğiniz sitemizde, istediğiniz kişiye istediğiniz farklılıkta hediyeler alabilirsiniz.

Özellikle babalar ve dedeler için ideal birer hediye olacak olan bu ürünlerle hem ekonomik hem de şık hediyeler sunabilirsiniz.

 

Bu kategoride ürün bulunamadı.